صحيفه سجاديه
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 • ترجمه‏هاي صحيفه سجاديه  
 • 1390-09-22 21:7:47  
 • تعداد بازدید : 564   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • حیفه سجادیه، مجموعه‏ای از ادعیه امام سجاد (ع) است که بعد ازقرآن کریم و کتاب مقدس نهج البلاغه حاوی والاترین معارف الهی‏شمرده می‏شود. و به حق «اخت القرآن‏»، «انجیل اهل بیت (علیهم‏السلام‏») و «زبور آل‏محمد (ص‏») لقب یافته است. پیشوای چهارم‏بعد از حادثه خونین کربلا که همه راهها را برای بیان حقایق‏مسدود یافت، با زبان دعا به ارشاد بشر پرداخته و تا ابد به‏جوامع انسانی رهنمودهای ارزنده‏ای ارائه می‏دهد; رهنمودهایی که‏اندیشمندان سترگ و دانشمندان بزرگ را حیران ساخته است. تاجایی‏که نگارنده اطلاع دارد، تاکنون ۱۳ ترجمه از این کتاب ارزشمندبه زبان فارسی صورت گرفته، که به آنها اشاره می‏گردد:
  ۱- ترجمه علامه مرحوم میرزا ابو الحسن شعرانی. ۲- ترجمه مرحوم مهدی الهی قمشه‏ای. ۳- ترجمه مرحوم فیض الاسلام. ۴- ترجمه مرحوم صدر بلاغی. ۵- ترجمه عمادزاده اصفهانی. ۶- ترجمه محمد آیتی. ۷- ترجمه سید احمد فهری. ۸- ترجمه واحد تحقیقات سازمان حج و اوقاف و امور خیریه. ۹- ترجمه مرحوم دکتر اسد الله مبشری. ۱۰- ترجمه حسین انصاریان. ۱۱- ترجمه داریوش شاهین. ۱۲- ترجمه مرحوم جواد فاضل. ۱۳- ترجمه محسن غرویان - عبد الجواد ابراهیمی.
  از ترجمه‏های مذکور با اذعان به مقام شامخ علمی مترجمان وتشکر از سعی آن بزرگان شماره‏های اول، دوم و پنجم نثری غامض‏دارد و به زبان روز نیست. ترجمه‏های چهارم، ششم، هفتم، هشتم،نهم و دهم به زبان روز بوده، از نظر صحت ترجمه نیز جای بحث‏ندارد.
  ترجمه شماره یازده نثری بسیار زیبا دارد; ولی از نظر صحت‏ترجمه قابل تامل است. ترجمه شماره دوازده اثر مرحوم جوادفاضل را نمی‏توان ترجمه نامید. آن زنده‏یاد هرچه دل تنگش‏خواسته تحت عنوان ترجمه با نثری زیبا و ارزنده نگاشته است.
  ترجمه شماره سیزده نیز در یکی از مجلات تحقیقی مورد ایراد واشکالات فراوان واقع گردیده و مترجمان محترم نیز تاکنون به نقدمزبور پاسخی نداده‏اند.
  محققین معتقدند که سند صحیفه سجادیه متواتر است. مرحوم آیت‏الله العظمی بروجردی (ره) رساله‏ای در باره سند صحیفه سجادیه وپاسخ به اشکالاتی که بر سند آن وارد شده، نگاشته و در آن سلسله‏اجازات خود را نقل کرده است.
  «کتاب‏شناس بزرگ‏» مرحوم علامه شیخ آقا بزرگ تهرانی در کتاب‏ارزنده «الذریعه الی تصانیف الشیعه‏» از ۶۶ شرح صحیفه سجادیه‏با ذکر مشخصات، نامبرده است. متفکر بزرگ «باقر شریف قرشی‏»،پس از نقل شرح‏های فوق، دو شرح دیگر را به آنها اضافه کرده‏است.
  نگارنده نیز باید از شرحی که اخیرا به زبان فارسی به نام «دردیار عاشقان‏» نوشته حجه الاسلام حسین انصاریان نشر یافته، یادکند.
  بنابراین، تاکنون ۶۹ شرح بر صحیفه سجادیه نگاشته شده است.
  بر نگارنده است، جهت اطلاع خوانندگان محترم، به کتاب ارزنده‏«المعجم المفهرس لالفاظ الصحیفه الکامله الامام علی بن الحسین‏زین العابدین (ع‏») که سید علی اکبر قرشی پدید آورده و نیزمعجمی که محقق و اندیشمند والامقام مرحوم دکتر سید جواد مصطفوی‏تهیه کرده ولی هنوز به چاپ نرسیده، یاد کند.
  از بعدی دیگر، ذکر نام کتاب «الدلیل الی موضوعات الصحیفه‏السجادیه‏» برای کسانی که می‏خواهند این کتاب شریف را به شکل‏موضوعی مورد مطالعه قرار دهند، مفید و ضروری به نظر می‏رسد.
  در خاتمه باید گفت: جای تاسف بسیار است که ما نیز باید مانندیکی از محققان، از صحیفه سجادیه به عنوان «کتابی ناشناخته‏»تعبیر کنیم.
  امیدواریم، مسئولان ذی ربط ترتیبی اتخاذ فرمایند، تا کنگره‏ای‏پیرامون این کتاب مقدس و بنیادی نیز در خصوص آن شکل گیرد.
  گفتند یافت می‏نشود جسته‏ایم ما گفت آنک یافت می‏نشود آنم آرزوست

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %11
  تعداد آراء :
  1
  امتیاز شما :