صحيفه سجاديه
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 • شرح صحيفه لاهيجي  
 • 1388-06-10 10:29:37  
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • شرح صحيفه لاهيجي یا تفسیر شریف لاهیجى یکی از شرح‎هاي صحيفه سجاديه است که توسط قطب‌الدین شریف لاهیجی در قرن یازدهم هجری نگاشته شده.

  این تفسیر ظاهراً در هندوستان به اتمام رسیده و صاحب تفسیر لوامع التنزیل و سواطع التأویل، سید ابوالقاسم رضوى قمى كه ساكن هند بود، در تألیف خود از آن بهره جسته است. این اثر مانند بیشتر تفاسیر قرن یازدهم، متأثر از فضاى فرهنگى و  از دو ویژگى آن دوران برخوردار است: نخست گرایش به حدیث و دیگرى داشتن صبغه عرفانى. مفسر در آغاز كتاب مقدمه اى نگاشته و در آن به انگیزه نگارش خود اشاره كرده است. وى هدف از نگارش این كتاب را ارائه تفسیرى ساده و مورد اعتماد در مذهب امامیه براى برادران اهل ایمان مى داند كه اشتغالات و موانع روزگار آنها را از تحصیل علوم محروم كرده و خود را نیازمند به ترجمه قرآن مى دانند; اما در حقیقت این كتاب فراتر از ترجمه است. روش مفسر بدین گونه است كه ابتدا هر آیه را به طور فشرده ترجمه كرده، آن گاه به نقل روایات وارد شده، از اهل بیت عصمت و طهارت مى پردازد. در این قسمت، تنها منبع نقل او مجامع حدیثى شیعه است. یكى از روشهاى لاهیجى در نقل روایات، جمع بین روایات و رفع تعارض آنها در موارد خاص و ارزیابی هاى رجالى است. از نكات بارز این تفسیر، ارائه عقاید شیعه و دفاع از مواردى است كه مورد اختلاف بین شیعه و دیگر مذاهب است.


  اين شرح در كتابخانه آية الله مرعشي تحت شمارة 4829 مضبوط است.

  این تفسیر در 4 جلد به زبان فارسی به وسیله شركت انتشارات علمى تهران، با تحقیق و تصحیح و مقدمه سید جلال الدین حسینى ارموى و دكتر محمد ابراهیم آیتى چاپ شده است.

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :